Posilovani.net  
 Posilovani.net - Domů - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -


forum.posilovani.net / Výživa / proč víc kalorií ? a o kolik víc?
Autor Zpráva
kirmakX6on

Člen
# Zasláno: 24 Led 2013 12:03


ahoj,
vysvětlil by mi někdo tento úryvek?

"Bodybuilders need to consume sufficient calories to not only sustain their intense training but also to also increase muscle mass: Surplus calories are necessary to build muscle."

Když člověk posiluje, přirozeně vydává více energie než kdyby neposiloval -- tento zvýšený energetický výdej je potřeba doplnit, ale normálně platí, že tělo si umí říct o to, že potřebuje dodat víc energie --- hladem. Čím víc člověk vydává energii, tím větší má hlad...a tím víc toho proto taky sní.

Co tělo neumí říct je, že když se posiluje, není jedno, z čeho ty kalorie tělu člověk dodá...při posilování je potřeba hlídat, aby člověk jedl dostatek bílkovin.

Z výše uvedeného pak plyne můj dotaz -- když se v tom článku pro začátečníky upozorňuje na to, že je potřeba dodávat zvýšené množství energie...mám to interpretovat tak, že (1) prostě mám jíst víc než mi poroučí hlad...tj. uměle se přecpávat (asi stejně jako uměle musím kontrolovat, abych měl zvýšený příjem bílkovin oproti normálu) ...anebo (2) mi stačí jíst tak, jak mám hlad...a jen kontrolovat příjem bílkovin?

Pokud je správná první interpretace, pak bych chtěl vědět, k čemu jsou ty přebytečné kalorie potřeba. Nikdy jsem neslyšel, že by se z kalorií tvořily svaly...vždy jsem jen slyšel, že přebytek kalorií se bez výjimky ukládá jako tuk do zásob. Taky by mě zajímalo, o kolik teda více kalorií mám jíst?
stadomuch

Člen
# Zasláno: 24 Led 2013 14:19


"normálně platí, že tělo si umí říct o to, že potřebuje dodat víc energie --- hladem"
Tahle premisa platí hodně hrubě. Vpodstatě se tím můžeš řídit a díky tomu neumřeš (hlady). Jestli budeš mít tuk nebo svaly a jaký bude jejich vzájemný poměr, tak s tím ti tohle vodítko (mám hlad / nemám hlad) nepomůže.

"Nikdy jsem neslyšel, že by se z kalorií tvořily svaly"
Tak to bude asi nejlepší si nastudovat nějaké základy o výživě a cvičení. Žádný konkrétní článek nebo knihu ti v tomhle případě nedoporučím, protože si myslím, že tohle bys měl pochopi snad z úplně každé knihy, která je určena pro začátečníky.
kirmakX6on

Člen
# Zasláno: 24 Led 2013 23:25


já už to četl na internetu na víc místech, ale na žádném jsem se nedozvěděl proč..ani o kolik víc těch kalorií jíst

prosím doporučte nějaký link, knížky jsou obtížně dostupné...
stadomuch

Člen
# Zasláno: 25 Led 2013 09:53


Máš pravdu, že co si pročítám články na internetu, tak nikde to nebude asi takhle polopatě od naprostých základů. Všude se předpokládá alespoň minimální znalost ohledně živin. A to se obávám, že zatím nemáš, vzhledem k tvému dotazu.

Ve zkratce (a zjednodušeně):
Jsou 3 hlavní živiny - bílkoviny, sacharidy, tuky. Ty tělo potřebuje k životu a tak je přijímáme v potravě. Každá z těchto živin nám dodává energii (hodnota té energie se vyjadřuje v (kilo)kaloriích nebo (kilo)joulech). Poměr přijímaných živin se liší podle věku, stavby těla, pohlaví a vůbec výdeje energie. Velmi zjednodušeně - pokud přijímáš stejné množství vyváženého poměru živin, jejichž celková energie je stejná, kterou tvé tělo vydává, nebudeš ani přibírat ani hubnout. Pokud přijmeš více, přibereš, pokud méně, zhubneš. Pokud chceš přibrat (v tvém případě na svalech), musíš tudíž svůj příjem logicky zvýšit. To je základní předpoklad. Zároveň musíš zajistit, že ten zvýšený příjem energie se v tvém těle přemění na svaly a ne na tuk. A toho docílíš pravidelným posilováním (kdy dochází k poškození svalových vláken) a dostatečným odpočinkem (kdy dochází k "opravě" svalových vláken). Pokud tělu zároveň dodáš dostatek energie navíc, tak jsou živiny použity nejen na "opravu" svalů, ale i na zvětšení jejich objemu, aby se adaptovaly na tu zátěž při tréninku.
Problém je určit jednak množství té energie (jak vydané, tak přijaté) a zadruhé vzájemný poměr živin. To už je dost individuální a jak jsem psal, liší se to podle věku, pohlaví atd...

Zhruba můžeš vycházet z tohohle (živiny, které bys měl přijímat s cílem nabírání svalové hmoty):

Bílkoviny - ty jsou potřeba mimo jiné na budování svalové hmoty (je to takový stavební materiál, "cihly", z kterých se svaly staví)
- 1,5-2g na 1kg tělesné hmotnosti

Sacharidy - zdroj okamžité a krátkodobé energie (to jsou takoví zedníci, kteří z těch cihel staví)
- 4-6g na 1kg tělesné hmotnosti

Tuky - zásobní energie
- 1g na 1kg tělesné hmotnosti

Pokud například vážíš 80kg, měl bys během dne přijmout cca 120-160g bílkovin, 80g tuků a 320-480g sacharidů. Pokud jseš spíš hubenější typ, u těch sacharidů bude spíše horní hranice. Takto můžeš zkusit nějaký čas fungovat a sám uvidíš výsledek.
Pokud nebudeš nabírat ani svaly ani tuk, případně budeš hubnout, tak zvyš příjem sacharidů.
Pokud budeš nabírat i svaly i tuk, uber mírně na sacharidech (pokud ti ten tuk bude vadit). Případně zařaď nějaké tréninky na spalování tuku (HIIT, běh atd...).
Pokud budeš nabírat jen tuk, tak je něco špatně - trénink, životospráva, zdraví ...

Bílkoviny nad 2g na 1kg tělesné hmotnosti není třeba moc zvyšovat, protože tělo jich víc nedokáže zpracovat (pokud tělu nedodáváš nějaké speciální látky, které kulturisti berou a o kterých se nemluví

To je asi takový základ.
A na tohle můžeš navázat už milionama článků na internetu, kde se píše o gainerech, proteinových nápojích, různých dalších doplňcích, metodách tréninků,
dietách atd atd.
Vaše odpověď
Tučné  Kurzíva  Podtržené  Odkaz na obrázek  Insert YouTube video   URL    vypnout *Co to je?


   :) ;) :-p :-( :-D smirk :up: :down: :up2: :hi: :clapping: :handshake: :smile: :tease: :wait: :giggle: :winking: :laugh: :cool: :confused: :nodding:
Další smajlíci Zakázat smajlíky
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Do diskuse mohou přispívat jen registrovaní uživatelé. Zadejte své přihlašovací jméno a heslo, nebo se zaregistrujte.

[ANTISPAM] Zadejte pismeno "J" zde:
 
Právě online: Hosté - 1
Členové - 0
Nejvíce uživatelů online: 409 [21 Led 2021 16:35]
Hosté - 409 / Členové - 0


Powered by forum software miniBB™ © 2001-2007
TOPlist