Posilovani.net  
 Posilovani.net - Domů - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -

forum.posilovani.net / Začátečníci / Domácí přípravka a přechod do fitka
Autor Zpráva
Potkato

Člen
# Zasláno: 21 Úno 2016 13:14

Ahoj!

Prosím o konzultaci:
Je mi 30, 172 cm, 60kg, ektomorf.

Cvičení mě chytlo před třemi měsíci a protože jsem nevěděl, jak (ne)přetrvá motivace, začal jsem zažím cvičit doma, jako takovou přípravku na fitko. Zároveň jsem si chtěl během téhle doby srovnat jídelníček.

Cvičím doma ob den takto:
1) strečink
2) tyto core cviky:
https://www.youtube.com/watch?v=O2EqYaQ0GLQ
3) podle Tréninku vězně kliky, dřepy, zkracovačky. Obtížnost zvyšuju postupně tak, abych vždy dal 4x cca 6-9 opakování s rezervou.

Výsledek je zatím takový, že váhově jsem zůstal za ty tři měsíce stejný a tu hubenou postavu docela vyrýsoval (viditelný hlavně na ramenou a břiše).
Cítím se plnej energie, v necvičí den nevím co roupama.

Jako nejslabší místo pocitově vnímám od začátku do teď záda. Jednak si nejsem jistej jejich správnou polohou při některých cvicích. Zkoušel jsem např. good mornings nebo mrtvý tah, na sucho a pocitově nedokážu posoudit jestli to dělám správně nebo ne. Nejsem si jistej polohou rovných zad. Obzvlášť prohýbání se v bedrech.
A s tím souvisí i občasný bolesti krční páteře.
Co s ohledem na to dál zařadit právě na záda?

Dále, měl bych nějak při cvičení zohlednit to, že mám slabou aerobní výdrž? Jsem odjakživá spíš pohybově impulzivní, běhal jsem dobře sprinty a šly mi věci na výbušnost. Nicméně při delším běhu/jízdě na kole se rychle zadýchávám. Četl jsem tu v desateru, že to může být problém kdy se tak i při silovým tréninku budu dostávat do právě aerobního pásma. Mám to nějak řešit?

A poslední otázka, co obecně dál? Bylo by vhodný přesedlat na fitko např. s tréninkem pro úplný začátečníky od Tetsua, pod vedením někoho zkušenýho?
Napadlo mě zaplatit si místního trenéra ve fitku kam bych chodil. Případně někdo tady, z Prahy, ochotný se se mnou potkat a probrat to?

Díky moc, pěkný víkend.
O.
Legi

Moderátor
# Zasláno: 21 Úno 2016 16:20

Čau,
cvičíš to zatím velmi dobře, strečink a core, to chválím. Aerobní výdrž je takovým základem dobré fyzičky a pokuď nebudeš mít aerobní výdrž, bude Tě to vždy limitovat. Ono se to zlepší i samotným posilováním s vlastním tělem, ale určo pomůže to ze začátku extra trénovat...plavání, kolo...pozor, běh moc nedoporučuju. Určitě by bylo vhodné začít chodit do fitka a učit se základní pohybové vzorce a správnou techniku. Trenéra si určitě vem....pozor, na doporučení... a pokuď ten trenér nezačne hodinu vyšetřením a kontrolou, následně rozcvičkou a teprve potom cvičením, rychle utíkej, protože to je jen počítačka opakování, nic víc. Probrat to můžem, když budeš mít cestu do Brna.

42let @ 195cm @ 125kg
Potkato

Člen
# Zasláno: 27 Úno 2016 19:21

Díky Legi, škoda, že všichni ochotní borci jsou z Brna, hned bych tě vzal za slovo.
Ještě se zeptám. Mám, možná je to typický pro ektomorfy, opravdu slabý zápěstí (16 cm).
Měl bych to nějak zohlednit při cvičení? Protože hádám, že i tady platí, že řetěz je tak silný jako jeho nejslabší článek.
Potkato

Člen
# Zasláno: 27 Úno 2016 19:23

A když jsme u toho trenéra, měl bys tip na někoho konkrétního z Prahy?
Google mi jich vrátí milion, spousty z nich jsou i v rámci fitek...
Díky!
Legi

Moderátor
# Zasláno: 28 Úno 2016 17:45

Je to pro ektomorfy typické, ale dá se na tom zapracovat. Gumový kolečko a jedu! Doporučuju na těžký tahy trhačky, na těžký tlaky zase bandáže na zápěstí.

Bohužel, jsem již stařík a všichni, co jsem znal, jsou již taky v důchodě, nebo mají jiný zájmy, firmy, milonáře atd.

42let @ 195cm @ 125kg
Potkato

Člen
# Zasláno: 6 Bře 2016 00:59

Ještě bych měl jednu věc.
Snažím se poslouchat tělo jak při cvičení, tak v jídle. V cvičení je to super a lepší se to, s jídlem je to horší. Přijde mi, že mám celkově vzato málo hlad. Nastavil jsem si hned z kraje jídelníček podle tady doporučených jídel na 1,5bílk., 5-6sachr., ale začalo mě prakticky hned brát nadýmání a vyskákaly mi beďary, což jak už jsem nastudoval, by snad mělo být z přemíry bílkovin, z nestrávenýho jídla. Žádný přervávání se ale nekonalo, jen jsem začal v pěti jídlech denně dost jíst. Jsem z toho docela rozhozenej, protože už jsem si vyhradil na jídlo čas, začal ho správně kupovat, ale tělo se tváří jak když o něj nestojí. Má smysl tohle řešit s lékařem nebo co udělat?
Díky moc.
FeeDee

Člen
# Zasláno: 6 Bře 2016 09:39

Nežer tolik!

Když sportuješ, jsi sice schopen "oxidovat" více bílkovin, ale pokud vážíš 60kg, resp. 50kg čisté váhy... tak může být i málo moc.

Nestrávíš to a je to totálně kontraproduktivní, na nějaké 1,5/kg kašli. Je fajn, že nad tím přemýšlíš a nepřijde Ti to jako mnohým normální.
Jak může někdo čekat, že bude tělo prosperovat, budovat svaly, či spalovat a odvádět tuky, když musí odbourávat ty jedy co se mu tvoří z hniloby ve střevech...

Samozřejmě nemusíš si házet klacky pod nohy, ale pokud je toho moc, tak je toho moc.. Dá se doporušit nepít vetší množství vody při a po jídle a nechat po jídle tělo patřičnou dobu vytrávit (podle obsahu bílkovin, zeleniny). Jíst více vlákniny (počítat s tím, že se taky déle tráví). Nejíst moc velké porce najednou. A v neposlední taky zkusit odlehčit trávení tekutou stravou. Vše ale s mírou, nejen proto, že gainer/protein není plnohodnotné jídlo, ale protože samotné žvýkání a vylučování slin je taky hrozně důležité. Tzn. snaž se žvýkat co jak nejvíc. V posledním může zkusit i trávící enzymy. Různá probiotika (ideální s obsahem aktivního laktoferinu) a napřed si upravit prostředí ve střevech.

Být tebou bych ale teď vypustil jídlo úplně, alespoň po dobu několika hodin a nechal střevům čas obnovit si mikroflóru samy. Jen hodně pít a cvičit. Maximálně ale dva dny, pak už to údajně může mít vliv na genetiku ("famine"). I když se hovoří o effektu asi Tebou vítaném - tendenci skladovat více zásob. Ale dle mě se to rozhodně nedá jednoznačně doporučit. Každopádně zajímavé téma pro studium, lačnění a půst.
Teprve pak bych začal pomalu a pravidelně jíst, ať už 3 nebo 6 jídel denně. Hlavně po lehoučku. A pokud by se Ti opět povedlo něco nestrávit - pauza - zkusit ubrat, nebo na to jít jinak

Trávení zdar
Potkato

Člen
# Zasláno: 6 Bře 2016 11:10

Díky FreeDee. Už jsem o nějaký střevní očistě uvažoval. Vláknina mi tam bez diskuse chybí, kromě vloček jí nepřijímám skoro odnikud. Dostal jsem tip na zařazení víc zeleniny + psylium/lněný semínko.
Tekutý přijímám akorát 20% gainer (50g) místo snídaně (mám po ránu stažený žaludek a nechuť cokoliv pevnýho jíst) a po cvičení.
Bude to chtít nějak poladit, protože kdybych jedl jen když cítím hlad, tak toho do sebe dostanu hodně málo. Možná i ten trénink, tak jak jsem si ho nastavil, je slabý a na jeho energetický vykrytí stačí tělu málo jidla... Nevím.
Díky za rady, pěknou neděli.
FeeDee

Člen
# Zasláno: 6 Bře 2016 14:20 - Změnil/a: FeeDee

No pokud bys měl v plánu udělat si očistu, nejen dát střevám klid (což není v podstatě očista jako taková), tak koukni na Sankhapraksalanu. Jedná se o průplach střev, praktikovaný jogínama.

Z některých lidí pak vylézají "usazeniny", které se jim vytvořily v záhybech střevech a jenž se při normální funkci neuvolní. Nebo třeba pecka co někdo spolknl před měsícem apod..

Stručně:
Po ránu se za pomocí vlažné osolené vody a ideálně cviků navodí efekt průtoku (je potřeba vypít hodně vody za krátký čas, aby se kýžený efekt dostavil). Až se dostaví, pije se už jen neslaná voda, dokud není člověk spokojen s čistotou a následně čaj na zklidnění. Chvíli počkat a dát si šálek uvařené rýže, ale už žádnou tekutinu, aspoň po dobu pár hodin.

Můžu to jen doporučit, pokud si myslíš, že by Ti to prospělo. Ale je třeba počítat s tím, že se kromě nečistot vyplaví i všechna mikroflóra a je nutné začínat jíst pomalu (žádné maso, tvaroh apod.) a nejlépe to podpořit zmíněnými probiotiky.

Jinak nemáš jíst jen když cítíš hlad, tělo nemá hlad ihned potom co se posune strava z žaludku dál, že ano... ale na další stravu v podstatě připravené je.

Pěkný zbytek neděle
Potkato

Člen
# Zasláno: 1 Dub 2016 12:00

Tak zdá se, že příčinou nadýmání byly vločky. Čtvrtý den, co je nejím mám klid. Přemýšlím, čím je nahradit, asi přitlačím s celozrnným chlebem, který mi problém nedělá a pak začnu vařit, čemuž jsem se chtěl vyhnout
Paradoxně už lékař mi z toho mála informací doporučil snížit příjem vlákniny - přitom jsem kromě vloček, chleba a jednoho banánu skoro žádnou nepřijal.
Jinak stále cvičím doma, přijde mi zbytečný přecházet do fitka když jsem zatím nebyl schopný hnout s váhou nahoru - takže nejdřív doladím to jídlo tak, abych nabíral. Mám pocit, že akorát pořád žeru a seru a nic z toho...
Vaše odpověď
Tučné  Kurzíva  Podtržené  Odkaz na obrázek  Insert YouTube video   URL    vypnout *Co to je?

:) ;) :-p :-( :-D smirk :up: :down: :up2: :hi: :clapping: :handshake: :smile: :tease: :wait: :giggle: :winking: :laugh: :cool: :confused: :nodding:
Další smajlíci Zakázat smajlíky
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Do diskuse mohou přispívat jen registrovaní uživatelé. Zadejte své přihlašovací jméno a heslo, nebo se zaregistrujte.

[ANTISPAM] Zadejte pismeno "J" zde:

Právě online: Hosté - 1
Členové - 0
Nejvíce uživatelů online: 299 [4 Dub 2017 04:49]
Hosté - 299 / Členové - 0