Posilovani.net  
 Posilovani.net - Domů - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -

forum.posilovani.net / Výživa / Pití po jídle
Autor Zpráva
jackson8800

Člen
# Zasláno: 16 Bře 2011 21:41

Zdravím,
dost by mě zajímalo,jak to děláte s pitím (vody samozřejmě) po jídle..Já totiž docela dlouho praktikuju to,že po jídle např 2 hodiny nepiju abych neředil kyselinu a nebrzdil trávení.Většinou vypiju tak 3 dcl před každým jídlem,abych pak neměl žízeň.Je to správně nebo je to zbytečný?Jak to funguje?Díky moc za objasnění.
tetsuo

Člen
# Zasláno: 16 Bře 2011 21:52

Hm, chlorovana voda z kohoutku na prazdnej zaludek neni dobra, muze docela solidne vyblokovat traveni.
Voda z PET lahve je zase problematicka uvolnenejma latkama z obalu, cili nepit radeji nikdy, pokud to neni nutne.

Naopak, nejaky redeni kyseliny je uplne bezproblemovy. Kdyz si das sacharidy, muzou hodne nabobtnat a zpusobit velky osmoticky tlak. Cili redeni je naopak zadouci.

Jedina vec, kterou je dobry si hlidat, je jist hodne bilkovin jen 3x denne v travicich vrcholech zaludku.

Nový web a fórum o posilování: http://www.body-test.cz/cs/
Ronin4

Člen
# Zasláno: 17 Bře 2011 09:05 - Změnil/a: Ronin4

Stím nesouhlasím,jelikož pití vody po jídle narušuje peristolu celého trávení. Vysoký osmotický tlak znamená hypertonické žaludeční prostředí,tlak vzniká mezi žaludkem a vrátníkem.Osmotický tlak vzniká hlavně z hodně mastných kyselin a nebo monoglyceridu. Sacharidy se tráví Amylázou v ustech a pak až v přechodu do střev. Bílkoviny za pomocí pepsinu (který potřebuje na aktivaci kyselé prostředí)je logické že ředění žaludku vodou mění PH štáv a tím se narušuje a prodlužuje celý proces trávení..nehledě na to že ze základních funkcí žaludku je do obsahu natrávené potravy přidávat štávy v konzistenci pro spravnou hustotu. Když se nalemtáš zase proces narušuješ..Jinak tlak vzniká i z bílkovin,tuku,sacharidu.Co sem si zjistoval tak vznik Osmotického tlaku je zapříčiněn mnoha faktory,který se musejí setkat. Je to fakt poloviční mýtus,vzoreček pro molaritu je celkem jednoduchý. Tlak se zvyšuje působením konzistence tekutiny na druhou tekuťinu..voda dle mého konkrétně u sacharidu zvyšuje tlak.
tetsuo

Člen
# Zasláno: 17 Bře 2011 10:01 - Změnil/a: tetsuo

Uhm, a jaky je prakticky reseni? Na to vzdycky nejak zapominas. Vzdycky vsechno popisujes tak strasne slozite, ze si z toho nejde nic vybrat....

Nepit vubec? Zaludek travi tak dve hodiny. Nema se dve hodiny pit a pak pit jen nalacno? Odkdy dokdy plati zasada nepit, abych si "nenarusil proces traveni"? (Ja si ho dokonce milerad narusim, pokud mi diky napiti trochu "odlehne".)
Jak asi denne prijmout 3-5 litru tekutin, kdyz bych mohl upijet jen v kratkych pauzach, kdy zaludek netravi? A jak se srovna s tim, ze nalacno se nema pit moc vody, aby se zaludek neuzavrel?

Mne to proste prijdou jako kraviny. (Opet mam pocit, ze tady tyhle zasady "nepit k jidlu" siri hlavne vegetariani, kteri maji velmi slabou produkci enzymu a velmi slabou kyselinu, prave proto, ze nejedi bezne maso.)

Elegantni reseni - hodne bilkovin, ktery jsou asi nejnarocnejsi na traveni/mnozstvi kyseliny mit jen 3x denne, kdy ma zaludek travici vrcholy (idealne rano, poledne, vecer - podle vlastnich biologickych hodin - nekdo ma "rano" v 7 nekdo v 9, nekdo ma poledne ve 12 nekdo ve 13 hodin atd.). A klidne na ty bilkoviny (30 a vice gramu) vypit sklenici vody.

Jinak bilkovin v ostatnich jidlech davat mene (pod 30 gramu; resp. asi polovinu toho, co u velkych jidel), pokud mozno tedy vice malych jidel denne (3-4), a dobre je, aby byly snadno stravitelne, cili se hodi ruzne vyzivne napoje a netlacit do sebe vsechno jen v tuhe podobe. Opet se k nim da vypit sklenice vody/caje, pokud se jedna o normalni potravu a ne napoj s rozpustenymi zivinami.

(Jinak, ono lze mit i megadavku bilkovin jen 1x denne. A tam uz problem s pitim/redenim kyseliny uplne odpada, protoze mas spoustu casu behem dne na piti.)

Ronin4

Člen
# Zasláno: 17 Bře 2011 11:23

Nemá to nic společného s veganama atd.Proces trávení je stejný.Praktická poučka?...před jídlem popíjet po douškách,a stejně tak po dobu trávení...nic jiného není.Jen sem reagoval na odpověď "že pití nemá vliv na trávení,,protože má!.......
tetsuo

Člen
# Zasláno: 17 Bře 2011 11:27 - Změnil/a: tetsuo

Aha, ale z tvyho predchoziho prispevku nevyplyvalo nic o "popijeni po douskach". Je to napsany stylem "piti po jidle hrozive narusuje procest traveni, radeji nepijte vubec".

Nemá to nic společného s veganama atd
Kupodivu ma. Protoze presne tyhle komunity siri zasady, ze se nema pit 2 hodiny po jidle. A duvody jsou ty, ktere jsem uvedl.
Tys v predchozim prispevku nepopsal zadne prakticke reseni.
A oni to "prakticke reseni" dovedli do takhle absurdniho dusledku.

koudi

Člen
# Zasláno: 17 Bře 2011 11:50

Já piju vodu zásadně mezi jídly, nejsem pak nafouklý, víc toho sním a žízen mám stejně mimo jídlo. Tetsuo píšeš, že by se neměla voda z kohoutku pít kvůli tomu, že chlor neni dobrý na prázdný žaludek, ale když v zásadě jím každý tři hodiny, tak žaludek není prázdný nikdy ne? Jak dostáváš denně 4 a více litrů vody do těla ty?
tetsuo

Člen
# Zasláno: 17 Bře 2011 12:03

ale když v zásadě jím každý tři hodiny, tak žaludek není prázdný nikdy ne? J
Ale je.
Pokud jis maly porce, snadno stravitelny veci, tak ty jsou pryc do dvou hodin. Delsi dobu tam zustavaji jen vetsi porce masa a lustenin.
Pokud pijes gainery/proteiny, tak ty jsou pryc do pul hodiny.
Pokud pijes rano nalacno, tak je to uplne jasny.

Ono ale staci, aby ta voda byla s necim - caj, cukr, cokoli. Chlor se okamzite navaze na organicke latky a vyreaguje do ztracena.

Cili pres den piju hlavne neslazeny caj. Proste kazdych par minut si trochu loknu.
K jidlu normalne popijim sklenici vody (nemusi byt v ni nic, staci, ze jde na jidlo v zaludku). Neliju do sebe najednou pul litru, nebo 3 deci vody.

A pitim na jidlo mi teda vzdy odhlehne. Nikdy me to "nenafukovalo". Ani nevim, jak by to bylo mozne.

Hodne vody najednou dam jen v gaineru - tak po 3-4 deci najednou. Pak pauza, a dalsi podobnou davku.

eSko

Člen
# Zasláno: 17 Bře 2011 13:36

Ježíši, tady už se teda řeší kraviny. Pít, tak jak to člověk prostě cítí, né nadarmo nám příroda nadělila spolehlivý mozek (až na některé jedince tedy) a můžeme se řídit podle něj. Po jídle není vhodné vypít velké mnžství vody, ale 2 malé skleničky naopak pomohou "slehnout", jak už psal tetsuo. Není také potřeba dodržovat nějaké intervaly nebo co se to tu vymýšlí, prostě pít celý den po 3-4 lokách každé půl hoďky klidně nebo tak jak zrovna chci. Někdy má člověk větší žízeň, tak si dá víc, někdy méně, o co jde? Pokud člověk nevypije litr na ex, tak se nemůžeme bavit o nějaké narušeném trávení.
Tetsuo, flašky z PET lahve nejsou nijak nebezpečné, to by bylo možné až v případě, že by jsi si nechal rok stát jednu naplněnou flašku na lince a takhle dlouho PET lahve v obchodech neskladují. Plast se takhle rychle nerozkládá. Co se týče vody z kohoutku, ta je také v pořádku, více než voda v PET lahvích. Nepít na prázdný žaludek je také zbytečné varování, protože voda usnadňuje průchod tráveniny celým GITem, je jedno kdy člověk pije.

Závěr: Jacksone, řešíš pitomosti, radši pořádne jez a cvič.
tetsuo

Člen
# Zasláno: 17 Bře 2011 13:41

No, uvadel jsem to jen jako takovy nejopatrnejsi reseni. Jsem v zasade proti jakymukoli straseni. U tech PETek fakt nevim, jak dlouho a pri pri jaky teplote se z obalu nic neuvolni.

Ronin4

Člen
# Zasláno: 17 Bře 2011 14:15 - Změnil/a: Ronin4

Já včera měl poděbradku a dám ruku do ohně za to že měla na ocásku pachuť plastu,u 1 z 20flašek se mi to stane,sám bych tomu nechtěl věřit ,kdybych nedal ochutnat kolegovy...ohledně na to,že při testech (nejsem si jist MF DNES)byly zjištěné vyší koncentrace látek z toxicity plastu..je jasné že tě to nezabije,ale ani neprospěje..Pro člověka,který si vystačí s jednoduchými odpovědi je to zbytečné téma,já se rád ve věcech vrtám....to co píšu nemá nic s Vegany společného,nevím kde si na to přišel...to co píšu je klasický pochod bez ohledu na to kdo co jí. ..a to co dělá voda s potravou v žaludku je zákon ,který tady prosazuješ. Zkus si tu rovnici vypočítat,a né jen o tom mluvit..je třeba logiku rovnice započítat do celkovýho dusledku,a ne jen jak to dělá Novák vytrhovat věci z kontextu.
tetsuo

Člen
# Zasláno: 17 Bře 2011 14:43 - Změnil/a: tetsuo

Kdykoli jsem Novakovi ukazal nejake tvoje prispevky, tak se smal, ze bohuzel nevidis mnohem sirsi kontext ty. A ze se vsema tema namitkama za tech 35 let, co v tom dela, uz setkal a pripadaji mu bezvyznamne.

Ber to tak, ze on se tim na spickovy VYZKUMNY a VYROBNI urovni zabyva mnohem dyl, nez ty jses vubec na svete a neustale sleduje nejen soucasny vedecky oficialni vyzkum, ale porad mu nekdo posila i ty ruzny konspiracni teorie a extremisticky nazory. Pro neho to nejsou zadny novinky, ktery by ho zaskakovaly, nebo se vuci nim "konzervativne" branil. Jeho prehled, vcetne znalosti legislativy a situace na trhu (primo vyroby urcitych latek) je za hranici toho, co je tady kdokoli z nas schopnej pobrat.
Jasne, jsou ruzne "skoly" v oblasti "zdrave vyzivy" a Novak taky jednoznacne stoji na strane "vrcholove sportovni vyzivy" a "rizene vyzivy", coz jsou koncepty, ktere a) malokdo zna, b) ne vsichni je uznavaji a svoje nazory formuluji spis v zakonistech "racionalni vyzivy".
Ale at to beres jakkoli, podezirat Novaka z toho, ze by hazardoval se zdravim a zpochybnoval realna nebezpeci, je jaksi dost proti tomu, o co mu jde.

Klasicke bylo treba straseni s hormonama ve vode - miliony let lidi prijimaji hormony ve vode. Bezne pili vodu, kde byly uhynuly zvirata, na kazdyho cloveka pripadaji tuny a tuny uhynulyho hmyzu s metrakama hormonu. A co? Lidsky organismus ma velmi slusnou schopnost rezistence. Vetsina tech prijatych hormonu neovlivnuje rovnovahu v lidskem tele, protoze je vubec nesyntetizujeme.

S tema PETkama prave Novak rikal, ze se tam obcas muze neco uvolnovat, takze jista drobna opatrnost je na miste. Jestli rikas 1 flaska z 20, muze byt. Presne ten moment, kdy se vyplati brat neco na vedomi. Vsimat si chuti a spatnou lahev proste nedopijet.

A osmoza v brise a dumping syndromy byvaji opravdu nejcasteji spojeny s vysokym davkami sacharidu a malym prijmem tekutin. Jasne, ze muzes zapocitavat mnoho faktoru, ale statisticky jsou dost bezvyznamne.
Malokdo do sebe napere tolik mastnym kyselin, zato hodne lidi si da snadno prilis mnoho sacharidu.

jackson8800

Člen
# Zasláno: 17 Bře 2011 19:23 - Změnil/a: jackson8800

Jak asi denne prijmout 3-5 litru tekutin, kdyz bych mohl upijet jen v kratkych pauzach, kdy zaludek netravi? A jak se srovna s tim, ze nalacno se nema pit moc vody, aby se zaludek neuzavrel?

Tohle je přesně ten problém,proč jsem založil tohle téma..
jackson8800

Člen
# Zasláno: 17 Bře 2011 19:27

Závěr: Jacksone, řešíš pitomosti, radši pořádne jez a cvič.
Já ale netvrdím,že je to pro mě životně důležitý..jen mě to zajímalo..
Vaše odpověď
Tučné  Kurzíva  Podtržené  Odkaz na obrázek  Insert YouTube video   URL    vypnout *Co to je?

:) ;) :-p :-( :-D smirk :up: :down: :up2: :hi: :clapping: :handshake: :smile: :tease: :wait: :giggle: :winking: :laugh: :cool: :confused: :nodding:
Další smajlíci Zakázat smajlíky
» Uživatelské jméno  » Heslo 
Do diskuse mohou přispívat jen registrovaní uživatelé. Zadejte své přihlašovací jméno a heslo, nebo se zaregistrujte.

[ANTISPAM] Zadejte pismeno "J" zde:

Právě online: Hosté - 2
Členové - 1 [ vlaydimir ]
Nejvíce uživatelů online: 409 [21 Led 2021 16:35]
Hosté - 409 / Členové - 0